Co je dobrý překlad Co je dobrý překlad

Dobrý překlad je když…

Co je dobrý překlad
 • Překlad zajistí pokud možno rodilý mluvčí. V případě, že je text přeložen do jiného než mateřského jazyka překladatele, trvejte na závěrečné korektuře rodilým mluvčím (v době internetu není pro překladatelské agentury problém spolupracovat s rodilými mluvčími v zahraničí).
 • Překladatel je odborníkem na danou problematiku a terminologii případně konzultuje se specialistou (což je důležité zejména u odborných, technických překladů a právních překladů).
 • Překlad je zacílený na konkrétní publikum (je rozdíl mezi textem o ekonomii určeným studentům střední školy a ekonomům nadnárodních koncernů).

Nejlepší překladatelské firmy v ČR

Channel Crossings - překlady a tlumočení

Praha 8 překlady, tlumočení, korektury Co je dobrý překlad

Mgr. Michael Janský

Plzeň 4 překlady, korektury Co je dobrý překlad

Mgr. Petra Marxová

Kladno překlady, tlumočení, konzultace Co je dobrý překlad

Mgr. Jana Palečková

Praha 14 překlady, korektury Co je dobrý překlad

MUDr. Petr Vaněk - (nejen) lékařská angličtina

Brno-Bystrc překlady Co je dobrý překlad

EKO Překlady s.r.o.

Praha 4 překlady, korektury Co je dobrý překlad

Mgr. et Mgr. Viera Boumová

Brno-Královo Pole překlady, tlumočení, korektury Co je dobrý překlad

Mgr. Hana Staňková - překladatelka, tlumočnice

Brno-střed překlady, tlumočení Co je dobrý překlad

Bc. Martina Eisner

Ústí nad Labem-Střekov překlady Co je dobrý překlad

Překlady Plzeň Mgr. Czinnerová soudní tlumočník

Plzeň 3 překlady, tlumočení Co je dobrý překlad

Cvrkal - překlady s.r.o.

Jihlava překlady, tlumočení, korektury Co je dobrý překlad

Překladatelna.cz

Dolní Břežany překlady, korektury, konferenční servis, lokalizace Co je dobrý překlad

I. T. C. - Ing. Jan Žižka

Praha 2 překlady, tlumočení Co je dobrý překlad

Mgr. Věra Šustková

Bravantice překlady, tlumočení Co je dobrý překlad

Zuzana Mikesková

Bělkovice-Lašťany překlady, tlumočení Co je dobrý překlad

Dobrý překladatel musí umět zvolit určitou míru exprese (výjimkou jsou soudní překlady, které musí být přeloženy přesně).Nelze překládat otrocky a věrně! Příliš doslovný překlad působí kostrbatě, naopak volně přeložené texty se někdy mohou hodně odchýlit od podstaty originálu. Výsledný překlad by měl mít na čtenáře stejný účinek, jako má originál v původním jazyce.

Co můžete udělat, abyste dostali dobrý překlad

Co je dobrý překlad
 • Při výběru nového překladatele se ptejte na jeho zkušenosti, vyžádejte si vzorky jeho práce a kontakty pro reference. Zjistěte si, jak dobře překladatel zná překládané téma. Kontaktujte zákazníky vybraného překladatele a osobně se ptejte na reference.
 • Dodejte pečlivě připravené podklady a i pak komunikujte se svým překladatelem. Sdělte překladateli i detailnější informace – překladatel je vázán mlčením a vám tyto podrobnosti pomohou dosáhnout lepšího překladu. Pokud se překladatel ptá na podrobnosti, je to jen dobře. Nezapomeňte k překladu dodat až finální verzi překládaného textu.
 • Specifikujte použití dokumentu (jde o interní materiály pro zahraniční pobočku, nebo o text, který bude publikován ve výroční zprávě?).
 • Udržujte s překladatelem dlouhodobé pracovní vztahy. Zejména u odborných a technických překladů se vyplatí mít svého „dvorního“ překladatele, který časem pronikne do problematiky vaší firmy, pozná vaše cíle a bude připravovat stále dokonalejší a lepší překlady.
 • Nechte si udělat závěrečnou jazykovou korekturu textu dle zvyklostí daného jazyka (např. velká písmena u podstatných jmen v německém jazyce). Po provedené korektuře už do textu nezasahujte; pokud to uděláte, nechte text opět zkontrolovat. Toto platí zejména u překladů určených k publikování (výroční zprávy, marketingové texty apod.).
 • U výsledného textu uveďte poděkování překladateli. Překladatel tak bude motivován k lepším výkonům.

Ocenění za nejlepší (nejhorší) překlad

Co je dobrý překlad

Kvalitní překladatelé se mohou dočkat uznání své práce udělením Ceny Josefa Jungmanna za nejlepší překladové dílo publikované v předešlém kalendářním roce. Mladým překladatelům do 35 let je určena Překladatelská soutěž Jiřího Levého, která si klade za cíl podpořit české literární překlady a objevit nové talenty. Kvalitní překladatele naleznete nejen v Praze a Brně, ale i dalších městech.

Obec překladatelů každoročně uděluje také dvě anticeny pro překladatele. Anticenu Skřipec dostává beletristické dílo, které výrazně porušuje požadavky kladené na překlady. Skřipeček je anticena, která je udělována překladům nebeletristického typu.

Články a informace

Jak vybrat dobře a rychle?

Každý překladatel je specializovaný a každá překladatelská agentura dělá některé obory více a jiné méně. Vybrat vám pomůže portál Tlumočení-Překlady.cz. K efektivnímu výběru ale potřebujete alespoň základní orientaci v oboru překladatelství a tlumočnictví. Před hledáním překladatele si prosím přečtěte několik článků s radami, jak na to, čeho si všímat, co očekávat a jak překladateli práci usnadnit. Pár minut investovaného času se Vám rozhodně vrátí.

Hledání překladatele nebo agentury Druhy překladů Druhy tlumočení Doplňkové služby k překladům Ostatní informace k překladům

Sdílejte a napište nám na náš Facebook


Hlavní menu:

Doporučené překladatelské firmy:
I. T. C. - Jan Žižka www.EKOPreklady.cz Chicory Cvrkal - překlady Jazyková škola Lingua doporučená firma na překlady doporučená firma na překlady
Reklama:
 1. sponzorovaný odkaz
 2. sponzorovaný odkaz
 3. sponzorovaný odkaz
 4. sponzorovaný odkaz
 5. sponzorovaný odkaz
 6. sponzorovaný odkaz
 7. sponzorovaný odkaz

Specialisté na odborné překlady

boční logoboční logo