Lokalizace a překlady webů a www stránek

Seznam překladatelů www stránek v ČR

Channel Crossings - překlady a tlumočení

Praha 8 překlady, tlumočení, korektury, konferenční servis Lokalizace a překlady webů a www stránek

Mgr. Michael Janský

Plzeň 4 překlady, korektury Lokalizace a překlady webů a www stránek

EKO Překlady s.r.o.

Praha 4 překlady, korektury Lokalizace a překlady webů a www stránek

Mgr. et Mgr. Viera Boumová

Brno-Královo Pole překlady, tlumočení, korektury Lokalizace a překlady webů a www stránek

Cvrkal - překlady s.r.o.

Jihlava překlady, tlumočení, korektury Lokalizace a překlady webů a www stránek

Překladatelna.cz

Dolní Břežany překlady, korektury, lokalizace Lokalizace a překlady webů a www stránek

Žebříček popularity jazyků

Překlady – počet překladatelů

 1. Překlady angličtiny – 285 firem
 2. Překlady němčiny – 169 firem
 3. Překlady ruštiny – 102 firem
 4. Překlady slovenštiny – 85 firem
 5. Překlady francouzštiny – 84 firem
 6. Překlady španělštiny – 76 firem
 7. Překlady italštiny – 59 firem
 8. Překlady polštiny – 50 firem
 9. Překlady ukrajinštiny – 47 firem
 10. Překlady maďarštiny – 33 firem
 11. Překlady čínštiny – 33 firem
 12. Překlady portugalštiny – 29 firem
 13. Překlady nizozemštiny – 27 firem
 14. Překlady srbštiny – 27 firem

Tlumočení – žebříček jazyků

 1. Tlumočení angličtiny – 83 firem
 2. Tlumočení němčiny – 65 firem
 3. Tlumočení ruštiny – 29 firem
 4. Tlumočení francouzštiny – 28 firem
 5. Tlumočení španělštiny – 25 firem
 6. Tlumočení italštiny – 24 firem
 7. Tlumočení slovenštiny – 21 firem
 8. Tlumočení čínštiny – 20 firem
 9. Tlumočení polštiny – 19 firem
 10. Tlumočení ukrajinštiny – 14 firem
 11. Tlumočení maďarštiny – 12 firem
 12. Tlumočení chorvatštiny – 11 firem
 13. Tlumočení nizozemštiny – 11 firem
 14. Tlumočení bulharštiny – 9 firem
Lokalizace a překlady webů a www stránek Lokalizace a překlady webů a www stránek

Co je to lokalizace textu?

Lokalizace je specifický druh odborného překladu s přidanou hodnotou, kdy kromě samotného překladu dochází k přizpůsobení lokalizovaného produktu zvyklostem a potřebám lokálních uživatelů, tj. časovému pásmu, měně, svátkům, geografii aj. Lokalizace můžete najít i pod zkratkou L10n.

Důležité je zachování celého obsahu, formy a požadovaného efektu textu. Lokalizace proto není běžným odborným překladem, který často zachovává význam jednotlivých slov či spojení. Často jsou požadovány i specifické lokalizace do méně frenkventovaných jazyků jako je čínština, maďarština, ukrajinština a dalších.


Lokalizace software a www stránek

Jedná se zejména o překlady textů a uživatelského rozhraní (rozložení klávesnice, formátování textu, čísel, kompatibilita a technické zpracování aplikace) při zachování původního vzhledu.

Mezi lokalizace spadají i online-nápovědy a www stránky a multimediální aplikace. Součástí mohou být i překlady obrázků a flash animací. Lokalizace zahrnuje i překlad dokumentace a její grafické zpracování. Výsledný text by měl být nejen obchodně účinný, ale i optimalizovaný pro internetové vyhledávače. Kromě samotného překladu se samozřejmě testuje také funkčnost (u www stránek aj.).

Lokalizace by měly respektovat heslo věrný (většinou je však lepší zvolit spíše zažitý termín než doslovně přesný), srozumitelný a konzistentní.

Při překladech je vhodné (až nutné) využít některého z CAT programů (viz software pro překladatele), které zajišťují konzistentnost překladu a umožňují udržovat verze překladu pro různé verze překládaného software. Právě organizační režie spojená s překladem krátkých chybových hlášení, nápovědy, textu uživatelského rozhraní a podobně je největším problémem při překladech programového vybavení.

Lokalizace přístrojů a zařízení

Tento typ překladu zahrnuje i lokalizaci technické dokumentace a marketingových materiálů (nejčastěji ve strojírenském, energetickém a automobilovém průmyslu). Součástí překladu je i grafické zpracování (obvykle formáty HTML, XML, SGML, XLIFF, MS Office, OpenOffice, produkty Adobe aj.). Pokud by rozdílná délka zdrojového a přeloženého textu způsobila grafické odlišnosti v překládaném materiálu, je nutné, aby překladatelem spolupracoval i grafik.

Cena lokalizace

Orientační cena pro lokalizace je zhruba 1,20 Kč za slovo, případně překladatelé nabízejí stejnou cenu za lokalizaci jako za klasický překlad. Při použití CAT programů (software pro překladatele) může být jednotlivá cena za danou jednotku vyšší, v závěru však obvykle zákazník zaplatí méně, protože mnoho segmentů textu se opakuje a není je třeba překládat znovu – program segmenty automaticky nahradí sám. Hodně ušetří i možnost překládání pouze změněných textů v dalších verzích programů, které by se bez CAT software jen špatně označovaly.

Kdy potřebujete lokalizaci?

Lokalizace je potřebná, kdykoliv připravujete výrobek či službu (a s nimi samozřejmě doprovodný materiál s textem), pro uvedení na cizí trh. Dobře provedená lokalizace produktu vám vstup na zahraniční trh usnadní a uchrání vás od mnohých nedorozumění.

Články a informace

K efektivnímu výběru překladatelské firmy potřebujete alespoň základní orientaci v oboru překladatelství a tlumočnictví. Před hledáním překladatele si prosím přečtěte několik článků s radami, jak na to, čeho si všímat, co očekávat a jak překladateli práci usnadnit.

Mapa garantovaných firem

Mapa překladatelů, tlumočníku a překladatelských agentur, kteří obdrželi status "Garantovaný překladatel" a můžeme se za ně zaručit.

Seznam článků

Hledání překladatele nebo agentury Druhy překladů Druhy tlumočení Doplňkové služby k překladům Ostatní informace k překladům

Hodnocení překladatelů

Hodnocení probíhá výhradně prostřednictvím našich formulářů. Zaslaná hodnocení řešíme se zákazníky a překladateli v intencích Kodexu komunikace se zákazníkem. Námi doporučovaní překladatelé mají status Garantovaný překladatel.

Dnes 8:04
„“

Včera 14:02
„Rychlá reakce a vyřízení objednávky.“

20. 6. 2019 16:12
„Komunikace s paní Mgr.Vierou Boumovou ohledně soudního překladu z angličtiny byla velmi příjemná, profesionální a zároven srdečná. Maximalní...“

Vybrat překladatele dle hodnocení zákazníků

Hlavní menu:

Doporučené překladatelské firmy:
I. T. C. - Jan Žižka www.EKOPreklady.cz Chicory Cvrkal - překlady Jazyková škola Lingua
Reklama: